11 De vektor-rekening is dus wel algemeene belangstelling waard. Zij kan een groote factor zijn bij het bevorderen van een meer economische werkwijze. In het volgende zal een kleine uiteenzetting gegeven worden van de wijze, waarop men bij polygoonvereffening partij kan trekken van de vektor-analyse, een der toepas singen die hoewel zij een der eenvoudigste is, toch niet van belang ontbloot is. Wanneer men een polygoontrek tusschen twee vaste punten te vereffenen heeft, is de algemeen gebruikelijke werkwijze: men vereffent eerst de azimuths, deelt dan de resteerende sluitfout in op de coördinaatverschillen, en wel in vele gevallen evenredig met de lengten der polygoonzijden. Wanneer, zooals gemeenlijk het geval is, de resteerende sluitfout hoofdzakelijk het gevolg is van fouten in de leng temeting, dan krijgt men déze onaangename bijkomstigheid dat, na de vereffening, de azimuths der zijden nog een verandering hebben ondergaan, en men dus de fouten in de lengtemeting verwerkt heeft in de azimuths. Een nogal muths overneemt uit de resultaten der azimuths vereffening eens voorkomend ver schijnsel is dan ook het volgende: Heeft men vereffend de trekken A B en C D, en wil men tusschen deze twee later de trek E F in lasschen, dan blijkt veelal dat men jr voor de azimuths-veref- fening van E F een veel grooter sluitfout krijgt, I gebruikmakend van de azimuths E E'en F F'uit coördinaten berekend,dan wanneer men deze azi- jfzQiiizjr I

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 12