24 Anders wordt de zaak binnen de bebouwde kom der steden. De aaneengesloten ligging der perceelen maakt een polygoonnet, dat de geheele stad omvat, als schakel tusschen de triangulatie en de detailmeting, noodzakelijk. Daar 't voor de hand ligt, dat dit polygoonnet van blijvende waar de is, zal 't een eerste eisch zijn de polygoonpunten hier duurzaam te verzekeren. Deze verzekering is zoowel een kadasterbelang als een algemeen juridisch belang, daar de rechtszekerheid er door vergroot wordt.1) Het is daarom een verkeerd principe in deze zuinigheid te betrachten en een minder goede verzekering te gebruiken, omdat deze minder kost. Wat geeft een kadastreering, bij welke zoowel alle metingen als berekeningen zoo exact mogelijk uitgevoerd worden, de vaste punten na verloop van eenige jaren niet meer te vinden zijn en de noodzakelijke latere metingen niet met dezelfde nauwkeurigheid als de oorspronkelijke ka dastreering uitgevoerd kunnen worden? Vergelijkt men de kosten van een kadastreering met de kosten, welke een goede verzekering van de vaste pun ten meebrengt, zoo zijn de laatsten bij de eersten vergeleken klein en mag aan dit feit wel de volle aandacht worden geschonken. Bovendien moet men in aanmerking nemen, dat dit uitgaven zijn, die vele tientallen jaren hun nut kun nen opleveren. Bij de verzekering van polygoonpunten in een stad zijn geheel bijzondere voorzorgsmaatregelen in acht te nemen. Door 't aanleggen van riolen, buisleidingen, enz., waar door 't straatdek wordt opgebroken, zijn de straten van een stad zeer vaak aan veranderingen onderhevig, zoodat 't dan moeilijk is, de polygoonpunten blijvend vast te leggen en ze voor verschuiving te behoeden. Hierbij moet men vooral in 't oog houden, dat de arbei ders, welke aan 't straatdek werken, tot de meest verschillende takken van dienst behooren, zooals waterleiding, gas, elec- triciteit, telegrafie, enz.2) En al wordt ook 't verzoek aan die verschillende diensttakken gericht de polygoonpunten te be- 1

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 25