25 schutten, en als dat niet mogelijk is het kadaster dit te melden, zoo worden kleine polygoonpuntverzekeringen maar al te vaak over het hoofd gezien, 't bericht blijft weg en 't merkteeken is verdwenen. Dit is des te meer te vreezen des te vaker het personeel der verschillende diensttakken rouleert en de merkteekens der polygoonpunten hun onbe kend zijn. Het is daarom van belang dat 't polygoonmerk- teeken groot is.3) Dan valt dit iederen arbeider op en ook, al is de beteekenis ervan hem onbekend, zoo zal hij niet licht tot schending van 't merkteeken besluiten zonder uit drukkelijke toestemming. Men kan de polygoonpunten ondergronds of boven gronds verzekeren, terwijl ook combinaties van beide methoden toepassing vinden. Door een ondergrondsche verzekering zal 't polygoon- punt het best beschut zijn. Deze verzekering alleen is echter onvoldoende, 't Polygoonpunt moet nl. snel te vinden zijn, want een lang zoeken ernaar kost weer geld aan arbeids- loonen en bovendien moet 't telkens opbreken van 't straatdek natuurlijk vermeden worden. Voor de later plaats vindende metingen is 't daarom noodzakelijk, dat de ver zekering der polygoonpunten bovengronds geschiedt. Bij de bovengrondsche verzekering mag 't polygoon- puntmerkteeken vanzelfsprekend niet boven 't straatniveau uitsteken, ook mag 't niet eronder blijven, daar zich anders op deze plaats water en vuil verzamelter moet daarom naar gestreefd worden, dat 't merkteeken gelijk met de straathoogte is. Aan de vervulling van deze voorwaarde is weliswaar bij 't zetten van het merkteeken gemakkelijk te voldoen, des te lastiger echter is 't houden op gelijke hoog te, want niet alleen zet zich het straatdek, maar ook zal bij een opnieuw bestraten of asfalteeren wat al naar de drukte van 't verkeer om de vijf tot tien jaar plaats heeft de straat een geheel andere hoogteligging krijgen dan vroeger, terwijl het polygoonpunt niet uit zijn oorspronke- lijken stand gebracht mag worden. Daarom is het het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 26