26 beste, dat 't eigenlijke merkteeken van 't polygoonpunt van een omhulling voorzien wordt, welke 't polygoonpunt voort durend beschut, bij nieuwe bestratingen omhoog of omlaag kan worden gebracht en steeds evenhoog als 't straatdek kan worden gehouden. Hierdoor wordt de eigenlijke ver zekering van 't polygoonpunt dus ondergronds, met boven gronds slechts de bovenkant van de omhullingskap, de plaats aangevend waar 't polygoonpunt te vinden is. Dit systeem vindt in diverse variaties toepassing in vele Duitsche steden, in Indië te Bandoeng. Verderop wordt de wijze van verzekering te Bandoeng beschreven. Een bovengrondsche verzekering zal bij 't nieuw aanleggen van bijv. gasbuizen of kleine waterleidingspijpen licht verschoven of omgetrokken worden. Het is daarom bepaald doelmatig ieder polygoonpunt ook ondergronds te verzekeren. Verschuivingen laten zich nu, als voor 't punt betrouwbare korte aanmetingen gegeven zijn door deze aanmetingen gemakkelijk controleeren. Bedoelde maten kunnen meestal zonder moeite worden verschaft, bijv. door de directe afstanden te meten tot vaste terreinsvoorwerpen in de nabijheid. In sommige gevallen echter zal dergelijke controle niet gemakkelijk zijn, speciaal in nieuwe wijken bij gebrek aan vaste terreinsvoorwerpen. Alsdan zal 't opzoe ken van 't ondergrondsche merkteeken, wel bij belangrijke verschuivingen als in 't geval van 't geheel ontbreken van het bovengrondsche merkteeken, vaak tot 't doel voeren.4) Een dubbele verzekering van de polygoonpunten zal 't meest te verkiezen zijn. Men moet dan zorgdragen dat werkelijk ook 't boven- en ondergrondsche merkteeken lood recht boven elkaar liggen. Toezicht bij 't zetten is hier beslist noodzakelijk. Niet practisch zal 't zijn 't boven- en ondergrondsche merkteeken zóó te plaatsen, dat ze in elkaar gaan of elkaar aanraken, daar in dit geval het bovenste merkteeken bij 't aanstampen gemakkelijk gestoord en 't onderste merkteeken

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 27