27 door 't opdrijven van 't bovenste merkteeken in zijn stand veranderd kan worden. Bij de verzekering van polygoonpunten moet men er bovendien nog op letten zoodanige voorzorgsmaatregelen te treffen, dat ten behoeve van 't meten van de polygoonzijde er snel een signaal kan worden opgesteld. Tenslotte kan 't zijn nut hebben de polygoonpunten zoodanig vast te leggen, dat de hoogteligging ervan, voor waterpassing (al is het ook van ondergeschikten aard) kan dienen.5) Al deze voor- en nadeelen te overwegen, de verschillende eischen op voordeelige wijze te vereenigen en tevens de verzekering van de polygoonpunten hierbij zoo billijk mogelijk te bereiken, is een hoofd voorwaarde voor de verzekering van polygoonpunten in een stad. In de verschillende Indische steden zijn de polygoon punten op de meest verschillende wijzen verzekerd. De oor spronkelijke merkteekens zijn echter in de meeste steden in den loop der jaren verdwenen.6) Hier en daar is men aan dit bezwaar tegemoet gekomen door opnieuw een polygoon- net aan te leggen en dit te verzekeren, welke verzekeringen over 't algemeen slechts ten deele aan de hiervoor vermelde eischen voldoen, uitgezonderd de gebruikte merkteekenen te Bandoeng. Meestal steunde de nieuwe polygoneering niet op een triangulatie, de fondsen en 't personeel voor 'n vol ledige herkadastreering benoodigd, ontbraken, zoodat 't een min of meer zich behelpen bleef. De laatste jaren is in de steden, waar zich dit gebrek het meest deed gevoelen, een herkadastreering geëntameerd. Het zijn Soekaboemi, Buitenzorg en Batavia, in welke drie steden dezelfde wijze van polygoonpuntverzekering is toegepast. De polygoon punten worden daar vastgelegd door middel van betonnen palen met verbreeden voet, zie fig. 1. Deze verbreeding dient

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 28