K- en L. OVER LOODLIJNCONSTREWTIES, In den laatsten Jaargang van ons Tijdschrift verscheen een tweetal artikelen, waarin de loodlijnconstructies behan deld werden. Zooals wij in de „Aanteekeningen van de Redactie" naar voren brachten was het laatste woord daar over nog volstrekt niet gesproken. Aan de loodlijnmeting (en vooral de vereffening daarvan) zit heel wat meer vast dan een simpele toepassing van het theorema van Pythagoras. Nog gevaarlijker is het om de grensvastlegging door middel van de loodlijnconstructie slechts als „kaarteermateriaal'' te beschouwen. Men schijnt dit reeds veel eerder ingezien te hebben en wij zijn er van overtuigd, dat 50°/0 der grensvaststellingen in onze meet brieven óf direct op een loodlijnmeting zijn gebaseerd óf indirect daaruit werden afgeleid. Men kan zelfs zeggen, dat min of meer de heele rechtszekerheid van den eigendom op het „monnikenwerk" der loodlijntjes berust; en gaat ons Kadaster vroeger of later naar de coördinaten-vast legging over, zoo zal dit nóg meer het geval zijn. Het is in hooge mate verblijdend, dat men thans reeds vrijwel algemeen inziet van hoe groot belang het loodlijn' tjes'probleem voor ons Kadaster is; van theoretisch stand punt omdat alleen maar het theoretische inzicht in staat is elk technisch probleem van uit „het moeras van onzekerheid" naar den vasten bodem der zekerheid op te heffenvan practisch standpuntomdat elke bewerking in de techniek tot in finesses moet zijn uitgeplozen, willen de toepassingen tot geen fiasco aanleiding geven. Stelt men zich tegenover het Leven en ieder zijner vormen op positivistisch-realistisch standpunt, dan kan men deze bespiegeling ook op de Het eerste voorloopige onderzoek van 74 meetbrieven (Buitenzorg) leverde het navolgende resultaat: van 242 grenslengten waren er 116 verkregen door directe meting, 72 door berekening, terwijl 54 grenslengten het gemiddelde tusschen berekening en meting wareni.e.72 +54 of meer dan 50%!

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 2