29 een verschuiving ondergaat welke verschuiving niet altijd gemakkelijk te constateeren is. Wel wordt bij 't plaatsen van t polygoonpunt dit dadelijk aan zich in de nabijheid bevin dende vaste terreinsvoorwerpen als muurhoeken, palen, buizen, enz. vastgemeten, in nieuwe wijken is 't niet altijd mogelijk dergelijke metingen te verrichten bij gebrek aan vaste terreinsvoorwerpen in de buurt van het te plaatsen punt. Het ontbreken van een ondergrondsche verzekering doet zich hier gevoelen. 7) Het grootste nadeel lijkt mij echter, dat bij een opnieuw asfalteeren van de wegen, 't welk naar men mij bij Ge meentewerken verzekerde, al naar de drukte van het verkeer om de vijf tot tien jaar plaats heeft, 't punt onder 't asfalt komt te zitten. Meestal zal men den paal, door gebruik te maken van de bij het plaatsen gemeten afstanden tot vaste terreinsvoorwerpen weer terug kunnen vinden. Maar dan Ophoogen van den paal gaat niet, zonder de verzekering te storen. Nu kan men wel listig loodrecht op elkaar twee touwtjes spannen met het snijpunt juist loodrecht boven het dat 't polygoonpunt na 't ophoogen daar weer loodrecht onder komt, 't behoeft geen betoog, dat al geschiedt dit met de meeste voorzorgen en nauwkeurigheid, door 't zich zetten van den paal na deze bewerking, er van 't eens zoo nauwkeurig gemeten en berekend polygoonpunt dan niet veel meer over is. 7) Het nadeel van 't ontbreken eener ondergrondsche verzekering komt bij dit ophoogen van 't bovengrondsche merkteeken na 't asfalteeren wel sterk tot uiting. Dat dit een factor is waar terdege rekening meegehouden zal moeten worden, bewijst 't feit, dat zoowel in Soekaboemi als in Buitenzorg eenige jaren na 't plaatsen der merkteekenen reeds verscheidenen hiervan onder 't asfalt verdwenen zijn. 7) Beter is daarom m.i. de polygoonpuntverzekering welke in Bandoeng is toegepast. Zie fig. 2. Er wordt een .30 cm. diep, vierkant gat gegraven, de vierkantszijde is 45 cm. In 't midden wordt dit gat 26 cm. verdiept, wederom vierkant, zijde 30 cm.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 30