31 aangestampt wordt. Boven op dat zand wordt wat be- zaltslag of ander hard materiaal aangebracht, waarop te zijner tijd een laagje asfalt komt. Nog vermelding verdient, dat 't deksel van den straatpot daaraan zoodanig is bevestigd, dat het niet door baldadige jeugd, enz. kan worden meegenomen. Het deksel blijft in open stand aan den straatpot bevestigd, zooals de figuur zal duidelijk maken. Het groote voordeel van deze verzekering is, dat als de straat opnieuw geasfalteerd wordt, houten ring en straatpot slechts iets omhoog gebracht behoeven te worden, wat vrij gemakkelijk gaat. Het polygoonpunt zelf blijft ongestoord.8) Het eenige nadeel van deze verzekering is van econo- mischen aard. De kosten ervan bedragen n. 1. f 10,— per punt, dus vier maal zooveel als de in Soekaboemi, Buitenzorg en Batavia gebruikte merkteekenen. Dat dit in dezen tijd van bezuiniging een heel gewichtige factor is, spreekt vanzelf, te meer als men bedenkt dat er te Batavia 7000 merkteekenen geplaatst worden. Ook bij de verdere stadsuitbreiding van Bandoeng mag deze verzekering niet meer gebruikt worden en moeten merkteekenen gelijk aan die in Batavia geplaatst worden.9) Hoe heeft men in Holland dit probleem opgelost? Meer en meer wordt daar thans de verzekering toegepast, welke 't eerst bij de hermeting van Dieren gebruikt is. Zie fig. 3. De verzekering bestaat uit een betonnen paal met verbreeden voet, benevens een tegel. De verbreede voet dient tot ver ankering in den grond. In den tegel is een boring aange bracht, welke boring 't vaste punt is. In den paal is aan één kant een halfcirkelvormige uitholling aangebracht. Hier is 't vaste punt het midden van dezen cirkel. En jalon past er nagenoeg in, waardoor de ruimte wordt aangevuld. Als nu het gat gegraven is, wordt eerst de tegel er in gelegd. De jalon wordt verticaal met de punt in de boring van den tegel gezet. Nadat er een laag zand op den tegel is aangebracht, wordt de paal geplaatst, zoodat de baak

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 32