2 volgende manier uitdrukkenTheorie zonder praktijk is ste riele „Spielerei"praktijk zonder theorie is puur nonsens Wij zeiden tevoren niet voor niets: het heele probleem, waarbij wij op het woord „probleem" den nadruk legden. Dit in bewuste tegenstelling met de meening van eenige onervaren collega's, die de loodlijnkwestie als „prutswerk" kwalificeerden; want wij zijn er van overtuigd dat niet alleen het Leven zelve, maar ook elk zijner phenomena zelfs het onbeduidendste altijd een probleem is en eeuwig ook probleem blijven zal! 2) Laten wij ons echter niet te veel daarin verdiepen, daar het inzicht in de een of andere materie afhankelijk is van het standpunt, dat men ten opzichte daarvan inneemt. In kadastrale beeldspraak zou men het zelfde aldus kunnen zeggen: „In het coördinatenstelsel van ons denkvermogen komt het enkel en alleen aan op de ligging van den oorsprong; wat voor den eene van groote beteekenis is, kan in het assenstelsel van een ander als een „nulwaarde" worden opgevat en geapprecieerd." Wij zijn zoo vrij, om hieronder alles te resumeeren wat over de loodlijntjeskwestie in de ons ter beschikking staande literatuur te vinden was. Wij hopen maar, dat het ons gelukken zal, niet alleen compilatie-werk te brengen, maar ook datgene wat in de literatuur verspreid ligt en dus met moeite toegepast kan worden, in een synthetische een heid samen te vatten. Waarbij dan de kritisch-practische toepassing aan onze geachte lezers overgelaten moet worden. Behalve de alom bekende standaardwerken geven wij als onze bronnen aan [1] Z. f. V. 1911 S. 533: Dr. Kerl „Zur Perpendikel- konstruktion" En niet als men gewoonlijk hoortpraktijk zonder theorie is niets als handwerk! Want zelfs de meest bekrompen schoenlapper beschikt bij het uitoefenen van zijn ambacht over theorie, zij het ook slechts intuïtief- hereditair 2) Ziet men n.l. wat dieper, dan is de loodlijntjeskwestie ook niets meer of minder dan een ruimte-probleemof dit óók prutswerk is Belangstellenden verwijzen wij naar: H. Weyl „Raum -Zeit -Materie".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 3