50 methode verre de voorkeur verdienen boven de orthogonale methode. Met een kritische bespreking der nauwkeurigheidstole- ransen en economie moet worden gewacht tot voldoende Kadastrale proefmetingen in Nederlandsch-Indië ter beschik king staan. Een litteratuur-opgave, eenige reductietabellen benevens een voorbeeld van een polygoonnet en veldwerk sluiten het alleszins keurig uitgevoerde boekje, waarvan de tekst met vele foto's en teekeningen is verduidelijkt. De lezing van 't boekje wordt onze collega's ook ten zeerste aanbevolen. 2). Berekening van tusschenpunten (meetpunten in de lijn) met behulp van de rekenmachine. In verscheidene handboeken over geodesie wordt de berekening van tusschenpunten en ordinaten aangegeven als in de Preussische Katasteranweisung IX" is voorgeschreven. Bij het meer en meer in gebruiknemen der rekenmachines werden de tabellarische berekeningen verdrongen en worden bovengenoemde berekeningen thans hoofdzakelijk uitgevoerd met behulp van een machine. In Koll Eggert „Geodatische Rechenübungen mittels der Rechenmachine" treft men een voorbeeld aan van een der gelijke berekening; hierbij worden (met gebruikmaking van in Gauss" deel I bladz. 55 gebezigde notaties) O en A be rekend en vermenigvuldigd met S, waardoor na optelling de gezochte partieele coördinaten worden verkregen. Door den Vermessüngsassessor dipl. Ing P. Fischer werd in het Zeitschrift für Vermessüngswesen 1930 Heft 23 een idee gepubliceerd dat bij toepassing een aanmerke lijke vereenvoudiging van de bestaande methode oplevert. Het berekenen van A S en het optellen der coördinaten- verschillen komen te vervallen. Na berekenen van O en A worden de coördinaten van het beginpunt in het resultaatraam gebracht en door verme-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 51