61 -paper, dat wegens zijn eigenschappen tenzeerste kan worden aanbevolen voor kadastrale kaarten, waarop dik wijls geradeerd moet worden. Congres. Het eigenlijke 4e congres, gehouden op 11, 12 en 13 September, werd door 540 deelnemers, w.o. verscheidene professoren in de geodesie, uit 32 landen bijgewoond, zijnde het dubbele aantal van het laatstelijk in 1926 te Parijs gehouden 3e congres. Aan iederen deelnemer werd een congreskaart ver strekt. Bij de plenaire zittingen in den ochtend van den Hen en in den middag van den 13en September werd Fransch, Duitsch of Engelsch gesproken, hetgeen stenografisch opgenomen en vervolgens door tolken onmiddellijk in één der beide overige talen werd overgebracht; in de com missie-vergaderingen was de voertaal één der 3 genoemde talen naar keuze van de aan de besprekingen deelnemen de personen. De ochtend van den eersten dag kenmerkte zich meer door algemeene beleefdheidstoespraken, de vaststelling der werkzaamheden van de negen commissies en de benoe ming van presidenten en rapporteurs derzelve; tevens werd een overzicht verstrekt van de vergaderzalen en insignes voor de dignitarissen. Ten aanzien van de commissie-vergaderingen dient gewezen te worden op de onmogelijkheid om deze alle door één persoon te doen bijwonen, daar zij terzelfder tijd in verschillende zalen werden gehouden. Deze organisatie was te wijten aan den beperkten tijd en het te groot aantal deelnemers, waardoor het behandelen der vraag stukken in plenaire zittingen ondoenlijk zou zijn geweest. In mijn functie leek mij het deelnemen aan de be sprekingen der commissie lila het meest rationeel toe,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 10