62 nadat door mij een kort voorbezoek aan commissie Illb was gebracht. Als eigenaardigheid der besprekingen diene te wor den vermeld, dat sommige, in den dienst blijkbaar nog onervaren, deelnemers de door de commissies genomen beslissingen als bindend beschouwden voor hunne landen. Een Pool b.v. drong op een bepaalde uitspraak aan om daarmede zijne Regeering, n.b. den dictator Pilsoedski, te kunnen dwingen; een ander op de noodzakelijkheid van aanschaffing van vliegmachines voor luchtphotogram- metrische opnamen, waarbij de kosten over het hoofd werden gezien. Sommige woordvoerders meenden, zooals men in parlementen ook constateeren kan, hun hart te moeten luchten door hun lange redevoeringen voor te lezen, dik wijls onverstaanbaar door het vlugge tempo en hun ge dempte stem, en daarna hunne verhandeling den presi dent te overhandigen; andere daalden weer te ver in details af. Voorstellen der commissies. Ten aanzien van de door de commissies, van welke Ilfc gesupprimeerd werd, naar voren gebrachte wenschen (zie bijlagen 1 tot en met 8) ware het navolgende op te merken II 2e. Hiermede werd reeds rekening gehouden. II 3e. Niet alleen dat daarmede voor de plaatsen Buitenzorg, Soekaboemi en Batavia reeds een aanvang was gemaakt, doch de meerdere kosten worden wegens de groote voordeelen, voortspruitende uit een net van ver zekerde polygoonpunten, welke o.a. aansluitingen van allerlei metingen mogelijk maken, het traceeren van nieuwe wegen vergemakkelijken en voor de regeling van den waterafvoer kunnen dienen, gedeeltelijk op de ge meenten verhaald, voor Batavia o.a. 20.000 bedragende.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 11