63 Bovendien worden de polygoneeringen en waterpas singen gebezigd voor andere oogmerken, o.a. door de ligging en hoogten van markante punten, zooals de ka thedraal, watertoren enz. daaruit te bepalen voor ge- schutsdoeleinden ten dienste van de afdeeling Houwitser Artillerie. II 4e. Aan dezen wensch zal tegemoet worden ge komen door de resultaten der nieuwe kadastreeringen en van andere metingen geregeld bekend te maken. (Werkbesparing II 5e en 6e. Met betrekking tot algemeene systema tische doorvoering van de poolcoördinatenmethode (nauw- keurigheidsvoerstraalmethode) hebben proefnemingen aan de hand van nieuwe instrumenten zoodanige economi sche en technische voordeelen naar voren gebracht, dat het wenschelijk is deze methode bij het Kadaster in te voeren, althans te beproeven. Van groot belang zijn de dubbelbeeld-afstandmeters, waar men zonder optimisme de nauwkeurigheid gelijk kan stellen met de huidige meetveermeting. Bovenstaande conclusies zijn gebaseerd op waarne mingen in Europavoor tropische landen dienen de nco- dige onderzoekingen en proefnemingen nog plaats te heb ben, waartoe instrumenten en studiemateriaal aan geschaft zullen worden. II 7e. Photogrammetrische opnamen kunnen door den Kadastralen dienst in Indië niet worden uitgevoerd wegens gebrek aan vliegmachines. Noodzakelijk zijn zij ook niet, daar van de meeste steden reeds overzichts kaarten bestaan. Met uitzondering van eenige kleine gedeelten, zooals sawahcomplexen en vischvijvers, eigent de luchtphoto- grammetrie zich in het algemeen niet voor Indië wegens de begroeidheid van het terrein; in Zwitserland en Thibet

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 12