65 een voorstel terzake zal door mij spoedig worden gedaan, waarbij in verband met de door mij reeds aangekondigde invoering op 1 Januari 1933 van het eigendomskadaster in geheel Nederandsch-Indië rekening zal worden gehou den met eene wijziging van genoemd staatsblad. Illb al. 1. Ingevolge het bepaalde bij staatsblad 1923 No. 455 voldoen de candidaat-Indische landmeters aan deze voorwaarde. Illb al. 2. De studie te Wageningen duurt 3% jaar. Stedenbouw is een in opkomst zijnd nieuw vak, het welk voornamelijk in Frankrijk reeds onderwezen wordt; te Wageningen wordt het evenwel nog niet gedoceerd. Aan practische oefeningen wordt niet de noodige aandacht geschonken. Illb al. 3. De studie te Wageningen schiet in dit op zicht schromelijk te kort, zooals ook door de Hollandsche afgevaardigden wordt beaamd. Weliswaar worden de can- didaat-landmeters overeenkomstig het bepaalde bij arti kel 12 alinea 3 van Staatsblad 1923 No. 455 gedurende een deel van de zomervacantie tewerkgesteld op een der kadaster-kantoren in Nederland en staan dan onder opper toezicht van den heer L. C. F. Polderman, doch deze prac tische opleiding heeft niets om het lijf, met het gevolg, dat de landmeters bij aankomst in Indië nog gedurende 19 maanden in verschillende onderdeelen van het vak practisch moeten worden onderwezen. (Jaarlijks te verkrijgen bezuiniging). Eene door mij gedachte wijziging in de opleiding zou den Lande naar schatting jaarlijks minstens eene bespa ring kunnen geven van 30.000.gebaseerd op eene op leiding van 4 landmeters; indien door mij ware beschikt over de noodige kennis en ervaring in dit opzicht, zou voor de 10 landmeters, welke in den eersten tijd jaarlijks wer den uitgezonden, eene bezuiniging van 63.000.kunnen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 14