verzekinf in met ta w*™ ^oowet 67 bij Staatsblad 1918 No. 471, voorschriften werden vast gesteld ter verzekering der grenzen, welke worden opge meten voor de opmaking van meetbrieven, ligt het in mij ne bedoeling voorstellen te doen tot afschaffing der grens- volgens de werkwijze der kadastreeringen; aangezien het publiek alsdan van de verplichting tot het plaatsen van merkteekenen ontheven zal zijn, zouden in dat geval de kosten voor bedoelde meetbrieven te verhoogen zijn, waardoor 's Lands inkomsten zouden stijgen. IV 3e. Dit systeem heeft in Indië altijd bestaan; de door Gouvernements landmeters afgegeven meetbrie ven zijn grootendeels reeds vervangen door kadastrale. V. Ruilverkavelingen komen, practisch gesproken, hoogst zelden in Indië voor. VI. Tegen de volgorde der deskundigen werd op de plenaire zitting ddo. 13 September door Prof. Ir. W. Scher- merhorn aan de Technische Hoogeschool te Delft en nog 6 anderen protest aangeteekend, ten onrechte evenwel, daar, zonder de verdiensten van architect en ingenieur te kort te doen, het stedenplan en vooral de uitzetting in onderling verband der wegen en perceelen op het ter rein slechts den landmeter met zijn speciale opleiding en practische ervaring is toevertrouwd. In Frankrijk geschiedt het laatste reeds, getuige de benoeming van den heer Danger als deskundige bij den stedenbouw in Syrië. Dergelijke werkzaamheden, zooals het uitzetten van lange kanaal- en tunnelrichtingen, hetzij rechte dan wel ingewikkelde b.v. de 8-vormige, in Zwitserland, zijn ge schied door landmeters (zie Dr. Koppe)hetzelfde heeft plaats bij de tunnels voor de afwatering van het Kloet- meer. VI le. In het leerprogramma van Wageningen zal

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 16