68 stedenbouw wel onder de verplichte vakken worden op genomen. VI slotalinea. Daar de abnormale ontwikkeling der moderne steden gaat ten koste van het platte land en dit een maatschappelijk gevaar beteekent, zoo geeft de com missie in overweging over te gaan tot het stichten van kleine landbouwnederzettingen, omdat daarin misschien een belangrijk middel zou kunnen worden gevonden om de vlucht van de plattelandsbevolking naar de steden tegen te gaan. Deze wijsgeerige ontboezeming, welke in groote trek ken verband houdt met de bestrijding van het pauperisme enz. in de groote steden, verder met het algemeen welzijn en behoud van het gansche Land, voornamelijk door de gehechtheid van de boerenbevolking aan zijn eigen grond wegens de hieraan verbonden stoffelijke voordeelen, ware door de Regeeringen ter harte te nemen; in Indië wendt het I.E.V. eveneens pogingen in dezelfde richting aan ter oplossing van een sociaal probleem. Voordrachten. De voordracht van den heer Baltensperger, Hoofd van den Kadastralen dienst in Zwitserland, welke dienst evenals in Indië ressorteert onder het Departement van Justitie, was (alhoewel een goed overzicht van de wer king van het Zwitsersch Kadaster gevende, waarbij spre ker de gronden, wat meting en registratie betreft, in 3 soorten splitste) zelfs voor deskundigen taai en saai. Hoogst belangwekkend was evenwel de rede van Me juffrouw Ir. Th. Danger uit Parijs, die aan de hand van lichtbeelden der plattegronden van Parijs, Nice en Troje, den bouw dier steden besprak in verband met terrein gesteldheid, wegenaanleg, waterafvoer, huizenbouw, hy giëne enz. Als bijzonderheid dient hierbij nog vermeld te worden, dat de schaal der detailbladen van Parijs 1 a

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 17