69 2000 of 1 a 5000 is, dus kleiner dan die in Indië op de schaal van 1 a 500 of 1 a 1000. Niet minder interessant was de voodracht van pro fessor Baechlin, in deskundige kringen beschouwd als de grootste geodeet van den tegenwoordigen tijd, voorname lijk handelende over de tegenwoordige prismatische instru menten en de daarmede bij metingen te bereiken nauw keurigheid. Feestelijkheden. Alhoewel het hier niet de plaats is uit te weiden over de vermakelijkheden, aangeboden door het Zwitsersch landmeterscorps, de stad en het kantoor Zürich, zoomede over den tocht naar den Rigi, boven welken bergtop een Kadastervliegtuig de attentie bewees boven de deelnemers te cirkelen onder het strooien van bloemen, dient met lof gewag te worden gemaakt van de wijze, waarop alles ge regeld was. Ofschoon het ook in de bedoeling lag den 15en Sep tember een bezoek aan Heerbrugg te brengen, moest hier van door gebrek aan deelname worden afgezien, wellicht ten gevolge van vermoeidheid der congressisten, hetgeen te betreuren viel, omdat de gelegenheid geboden werd tot bezichtiging van de fabriek en van de gedemonteerde wereldberoemde prismatische instrumenten van Wild. Algemeene indrukken. De door mij verkregen indruk van de kadasterdien sten is, dat het Duitsche Kadaster aan de spits staat, wat techniek betreft, het Zwitsersche goed is te noemen, het Fransche en Belgische in alle opzichten primitief zijn, het Engelsche en Surinaamsche feitelijk niets te beteekenen hebben, het Hollandsche redelijk is te noemen in tech nisch, doch zeer slecht in organisatorisch opzicht, in ver band waarmede bij dezen dienst voor aanzienlijke bedra-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 18