70 gen zou zijn te bezuinigen, en eindelijk de Nederlandsch- Indische Kadastrale dienst een goed figuur slaat. De waardeering van deze diensten valt ook eenigs- zins af te leiden uit de schalen, waarop de kaarten ver vaardigd zijn; zoo o.a. in verband met de op blz. 69 vermelde, terwijl b.v. alle kaarten van Straatsburg 1 a 250 zijn. (Onvoldoende efficiency). M.i. wordt van de kennis der landmeters alhier niet voldoende gebruik gemaakt, zooals bij grondafstand, in en overschrijvingen, verponding, landrentemetingen en agrarische zaken. N.V. Wed. J. Ahrend Zoon's Industrie en Handelsver- eeniging te Amsterdam. Reeds geruimen tijd werd door iriij op middelen ge zonnen om de noodzakelijke vernieuwing der kadastrale kaarten, waarvan het grootste gedeelte in deplorabelen toestand verkeert, te mechaniseeren. Tot nu toe geschiedde het in handenarbeid, hetgeen veel tijd en kosten met zich bracht. Weliswaar werd door mij gedeeltelijk een oplossing gevonden door bedoelde werkzaamheden aan eenigszins gevorderde leerlingen van den Opleidingscursus op te dragen; deze als proefwerk bedoelde kaarten voldeden niet wegens de onervarenheid der scholieren en vorderden hierdoor ook extra-tijd. In die gevallen, waarin verder uitstel niet meer mo gelijk was, moest het vervaardigen der kopieën wel ge schieden door de mantri's op de kantoren; begrijpelijker wijze ten nadeele van de gewone werkzaamheden voor het publiek en als gevolg hiervan eveneens ten nadeele van de inkomsten voor den Lande. In prijscouranten worden weliswaar aanbevelingen aangetroffen van reproductie-inrichtingen, doch van de aanschaffing derzelve moet worden afgezien wegens het spoedig hard worden van de caoutchouc der bal-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 19