71 lonspuitjes, slangen en dekkleed; andere bezwaren zijn het constante licht en de waterafkoeling. Dergelijke ervaringen waren reeds opgedaan bij een dergelijk, doch thans buiten werking gesteld apparaat. Eveneens was mij bekend de „plandruk", toegepast door nevenstaande vennootschap, doch langdurige cor respondentie vermocht niet eene afdoende oplossing te hrengen, weshalve door mij werd verzocht mijn reis naar Europa tevens te benutten om door bespreking en eigen aanschouwing de zaak tot een goed einde te brengen. (Voorkoming van uitgaven). Het gevolg van mijn bezoek aan genoemde cartogra fische inrichting is, dat voor de vernieuwing van het be staande kaartenmateriaal bij het Kadaster aanstelling van teekenaars overbodig wordt en hierdoor eene uit gave wordt voorkomen van minstens 314 millioen, on geacht nog de besparing bij de vernieuwing van de in de toekomst te vervaardigen kaarten. Niet alleen, dat geen gelden behoeven te worden aangevraagd voor de invoering van een categorie van teekenaars, doch wegens de geringe reproductie-kosten is het verhoogen der begrooting eveneens onnoodig. De door mij meegebrachte bladen bleken te zeer door den tand des tijds te zijn aangetast om daarvan nog ko pieën te kunnen verwaardigen. Plandrukken. Voor het door de firma in haar catalogi aanbevolen systeem dient het navolgende in acht te worden geno men: le. de teekeningen moeten met zwarte goeddekkende O. I. inkt (bij voorkeur fleschjesinkt) zijn ver vaardigd 2e. alle kleuren, ook die der cijfers, moeten worden ver meden, zoodat men uitsluitend zwart op wit ver-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 20