72 krijgt; gene kunnen na terugontvangst der kopieën worden aangebracht; 3e. de bladen mogen noch omboord noch beplakt zijn en aan den achterkant ook niet beschreven; 4e. gedeelten, welke men op de kopieën wenscht weg te laten, kunnen ingevolge afspraak door een potlood kring worden omgeven. De vervaardigde kopieën kunnen bij Ahrend machi naal worden omboord volgens het draad-kant-bescher mingsprocédé door middel van de „Prakmachine" en op linnen of calqueerlinnen worden overgebracht. Tevens werden mij ter hand gesteld verschillende neodrukken, waarop wel meerdere kleuren voorkomen, en die goede diensten zouden kunnen bewijzen bij repro duceering van kaarten met water-, spoor- en tramwegen, bosschen enz., bestekteekeningen of uitbreidingsplannen van steden. Het heeft bij mij een punt van overweging uitge maakt voorstellen te doen voor de aanschaffing van een dergelijke reproductie-inrichting, doch hiervan moest spoedig worden afgezien omdat: le. een dusdanig uit verschillende onderdeelen bestaand apparaat niet te koop is en in alle geval zeer kost baar zou zijn; 2e. de benoodigde chemicaliën mij onbekend zijn en het geheim der samenstelling door de firma wel nimmer prijs gegeven zal worden; 3e. de te bezigen gelatine-laag in de hitte öf vloeibaar zou blijven öf spoedig opdrogen en hard worden; 4e. de tijden voor belichting en afkoelingen in Indië nog proefondervindelijk zouden moeten worden vast gesteld 5e. voor het beoogde doel ervaren personeel ter sterkte van 20 man noodig zou zijn; 6e. in Indië nimmer geconcurreerd zou kuunen worden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 21