tegen de door Ahrena te bedingen lage prijzen, welke zelfs minder bedragen dan die voor blauwdrukken: 't Eenigste bezwaar zou kunnen zijn de tijd voor Qp en terugzending der kaarten, daar de afwer king zelve zoo snel g«ÜClM, Ét 3 W® U 1D een oplaag van 50 tot 100 exemplaren in één werk dag worden gedrukt en afgeleverd. Het kopieëren geschiedt uitsluitend bij electrisch licht en is dus onafhankelijk van de weersgesteldheid. Reproducties. Voorheen kon voor het reproduceeren van teekenin- gen, wanneer aan zuivere kopieën hooge eischen worden gesteld, slechts gebruik gemaakt worden van lithogra- phieën. Deze wijze van reproduceeren was echter zeer kost baar en tijdroovend; met het. in den steen teekenen van een bewerkte kaart waren verscheidene maanden gemoeid. Zcodra de fotolithografie haar intrede had gedaan, werd hiervan dan ook zeer veel gebruik gemaakt. Alle kopieën echter, die volgens deze werkmethode vervaardigd werden, hadden het gebrek, dat ze niet pre cies dezelfde afmetingen meer hadden van het origineel. Dit werd veroorzaakt, doordat de fotografische vet drukken, welke noodig waren om het beeld op den steen over te brengen, in verschillende baden moesten worden ontwikkeld; hierdoor krompen in de meeste gevallen de afdrukken en wel in verschillende mate, waardoor de zui verheid der afmetingen verloren ging. Vele proeven, met dit procédé genomen, gaven onvol doende resultaten. Het procédé „Plandruk en Neodruk" heeft op dit. gebied een ware omwenteling teweeg gebracht; met dit procédé is het toch mogelijk een kopie te leveren op elke gewenschte soort papier of linnen, welke niet van het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 22