74 origineel te onderscheiden is, terwijl de afmetingen nauw keurig met het origineel overeenkomen. Procédé plandruk. De werkwijze van dit procédé, door mij onder per soonlijke leiding van den heer Ahrend in zijn geheel van den zolder tot den kelder nagegaan, is als volgt: Een eerst met gewoon en daarna met sodawater af gespoelde metalen plaat, hetzij zink of aluminium, wordt met een lichtgevoelige laag overgoten en vervolgens on der vrij hooge temperatuur gedroogd in een centrifuge, geplaatst in een groote bak, waaronder zich gaskomforen bevinden; door de middelpuntvliedende kracht wordt de laag dun en gelijkmatig over de plaat verspreid. In een hiervoor speciaal gebouwd apparaat wordt de origineel-kaart met de geteekende zijde op de lichtgevoe lige laag van de metalen plaat gelegd en vervolgens door een glazen plaat afgedekt; nadat de kanten hiervan af gesloten zijn door reepen caoutchouc, wordt de lucht on der het glas weggepompt door een kleine motor, waar door de teekenzijde van het origineel met groote kracht tegen de lichtgevoelige zijde van de metalen plaat wordt gedrukt. Vervolgens wordt het geheel aan de inwerking van een zeer sterke lichtbron, bestaande uit een reflector, waarin 4 booglampen van 15 ampère, blootgesteld. Deze lichtbron is zóó sterk en de lichtgevoeligheid van de metalen plaat zóó groot, dat de belichting zelfs mogelijk is van origineele teekeningen op karton ter dikte van 1 m.M, zooals die voor de staatsmijnen van haar onder- grondsche plans. Na voldoende belichting kan de origineele kaart ter zijde worden gelegd, daar ze niet meer gebezigd behoeft te worden. Het verdere procédé bestaat alsnu in het ontwikke len der metalen plaat, hetgeen in de navolgende orde geschiedt

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 23