75 le. afspoelen met water, waardoor het witte spiegel beeld op paarsen achtergrond zichtbaar wordt; dit beeld is zuiver chemisch; 2e. schoonmaken met een natte lap, waarin een weinig HIHÜIO0 spiegelbeeld wordt hierdoor weer ge heel onzichtbaar; 3e. de vochtige substantie van de plaat laten afdruipen en deze vervolgens weer drogen in de centrifugebak 4e. insmeren met vet 5e. overtollig vet verwijderen met water en een rol van caoutchouc 6e. bedekken met een calophoniumlaag (fijn gemalen hars) om de teekening af te dekken; 7e. afspoelen met water ter verwijdering van de over tollige hars; de calophonium op het beeld blijft daarbij echter behouden; 8e. bedekken met een etsvloeistof 9e. uit de hand drogen met een waaier 10e. in de drukkerij door middel van een rol inkt op de plaat aanbrengen; hierbij neemt de teekening inkt op, doch het overige gedeelte blijft blank; 11e. de lichtgevoelige laag verwijderen, waardoor een zui ver beeld ontstaat, dat eenigszins op de plaat ligt; 12e. de noodige afdrukken maken op speciaal daarvoor gebouwde zeer sterke geconstrueerde persen. De hierbij gebruikte inkt, speciaal voor dit doel vervaardigd, is intens zwart, hecht zich zeer sterk op het papier en laat zich toch evenals O.I. inkt goed radeeren 13e. de plaat schoonmaken en voor nieuw gebruik ge schikt maken, door hierover in een roteerende bak knikkers te laten rollen. Kwadraatnetschablonen. Te Zürich werd voor de ruiteering van bladen spe ciale aandacht gewijd aan de coördinatografen, doch na-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 24