76 derhand werd van een eventueele aanschaffing daarvan afgezien in verband met het in geen enkelen catalogus voorkomende, doch bij de firma Ahrend Zoon verkrijg baar en hiernevens genoemd apparaat, bestaande uit een koperen plaat met conisch geslepen zeer kleine gaatjes op afstanden van 1 d.M, waarin door middel van een rag fijne naald prikjes in het papier worden gedrukt. (Tijdsbesparing De ruiteering van een blad met dit apparaat kan onmiddellijk in elke gewenschte richting geschieden en geeft een tijdsbesparing van 90%, vergeleken met de tot dusverre gevolgde ruitlijnen-contructie. De verdeeling van de sedert ontvangen plaat werd onderzocht en gaf in verband met de verkregen middel bare fouten zeer goede nauwkeurigheidsresultaten; dit onderzoek zal in het tijdschrift van het Kadaster in N. I. worden behandeld. Aangeteekend wordt hierbij, dat het rekken en krim pen van verschillende teeken-papiersoorten invloed zal blijven hebben op de oorspronkelijk goede ruiteerin- gen, doch dit bezwaar zal niet zijn te ontgaan, zoolang er geen papiersoort bestaat, waarvan de werkingen der ver schillende vezelstoffen elkaar opheffen. De kaarteering op een door klimatologische invloe den minder nauwkeurig geworden ruitenstelsel kan op de thans gevolgde methode blijven geschieden, hetgeen voor het Kadaster, waarbij alles op cijfermateriaal berust, ook van geen invloed is. Bahr's normograaf. Met deze schrijfschablonen, aanbevolen door de „Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland", kunnen teekeningen, plans, kaarten, tabellen enz. snel en correct van letter- en cijferschrift worden voorzien, waar door gelijkmatig, duidelijk en fraai schrift wordt ver-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 25