77 kregen; door de gemakkelijke behandeling worden tijd en geld bespaard tot een bedrag van 75 Tijdsbesparing Een tiental apparaten werd door mij aangeschaft, waarvan voorloopig eenige werden verstrekt aan den Opleidingscursus en het Kadasterkantoor te Batavia, ten einde het personeel vertrouwd te maken met de behan deling daarvan. Agentschap van Wild. De firma Ahrend is tevens vertegenwoordigster in Nederland van de Wild-instrumenten te Heerbrugg. Behalve de door mij te Zürich reeds bezichtigde in strumenten, werd mijn aandacht gevestigd op de water pasinstrumenten, waarvan de kijkers een dusdanige ver grooting en helderheid hebben, dat afstanden van 800 M daarmede kunnen worden bestreken en men evenals bij de hoekmeetinstrumenten machinaal onmiddellijk de ge middelde aflezing verkrijgt. Voor nauwkeurigheidswaterpassingen, zooals die van geheel Java, zijn de groote instrumenten bij uitstek ge schikt; voor de steden-waterpassingen, door het Kadaster uitgevoerd ten behoeve van de Gemeenten, zijn de kleine meer op hun plaats, daar de polygoneeringen toch geen grootere trekken dan 140 M veroorloven, hetgeen voor de gemeenten tevens het voordeel van meerdere aansluitings- punten biedt. Slot. Ten slotte zij het mij vergund Uwe Excellentie eer biedig mijne erkentelijkheid te betuigen voor de mijn diensttak geboden gelegenheid tot deelname aan boven genoemd 4e internationaal congres en tevens te verzoe ken mijn dank te willen aanvaarden voor de mij te beurt gevallen eer. Het Hoofd v/'d Kadastralen dienst, J. VON MICHALOFSKI.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 26