96 mige standpunten evenwel moest tot excentrische in strumentopstelling worden overgegaan. Vanzelfsprekend werden de centreerafstanden daarbij zoo klein mogelijk gekozen. De centreeringen Protestantsche Kerk (Toren), Paleis (Koepel) en Witte Paal gingen met groote moeilijk heden gepaard; het bepalen der centreeringselementen was daarbij verre van eenvoudig. Ten einde de dure uitkappingen tot een minimum te beperken werden op vele triangulatiepunten signalen gebouwd. De hoogten der richtpunten varieerden van 1 m tot 15 m. Slechts op sommige gedeelten, waar de begroeiing gering was, of de uitkappingen geen finan- tieele bezwaren meebrachten kon signaalbouw achterwege blijven en werd centrisch geviseerd. Vermeldenswaard is het feit, dat de sluitfouten der driehoeken, waarin gecentreerde waarden gebezigd wer den niet ongunstig uitvielen ten opzichte van de drie hoeken, waarbij de hoeken door rechtstreeksche meting konden worden bepaald. Zulks is toe te schrijven aan de nauwkeurige meting der centreeringselementen, waaraan zeer veel zorg werd besteed. Eenige triangulatiezijden moesten, daar uitkap pingen te groote finantieele offers zouden eischen, door trigonometrische hulpconstructies indirect worden be paald. (De methode voor de indirecte richtingsbepaling werd uiteengezet in het le tijdschrift-nummer van Jaar gang 1930 blz. 7 e.v.). Deze indirecte richtingsbepalingen zijn van geen nadeeligen of zelfs maar merkbaren invloed geweest op de eindresultaten der triangulatie. De groe pen, waarbij van de indirecte richtingsmeting gebruik werd gemaakt, vertoonen volstrekt geen minder goede uitkomsten dan die, waarbij uitsluitend directe richtings waarnemingen werden gebezigd.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 45