98 gemis aan instrumenten, waarmede grootere nauwkeurig heid zou zijn te bereiken, zich hier heeft doen gevoelen! Indien wij de beschikking hadden gehad over een beter instrumentarium zoo had de meting zooals te Soeka- boemi binnen veel korter tijdsverloop beëindigd kunnen zijn. Ondanks het gebrekkige instrumentarium werden wel is waar bevredigende resultaten verkregen, doch teleurstelling had even goed ons deel kunnen zijn en dan zou men met minder nauwkeurige uitkomsten genoegen hebben moeten nemen. De sluitfouten in de sommen van de hoeken der drie hoeken hebben een gemiddelde waarde van 7",7; de mid delbare sluitfout in die sommen bedraagt: 11",5, terwijl de toepassing der formule van Generaal Ferrero pro rich ting levert: 4",7. L. F. L. BERGAMIN. K. G. HULLA. GEWICHTSBEPALING. Het bepalen van middelbare fouten wordt veelal be schouwd als een zuiver theoretische kwestie en als zoo danig maar al te dikwijls „overbodig" genoemd. Toch is het tegendeel waar. Immers de middelbare fouten geven een beeld van de nauwkeurigheid der metingen en van de betrouwbaarheid der door vereffening bepaalde groothe den; zij kunnen dus onmogelijk gemist worden. Bij de bepaling der m.f. spelen de gewichtsgetallen een belangrijke rol. Bij puntsbepaling dienen ze om de m.f. in de door vereffening verkregen coördinaten vast te stellen en kunnen verder de bepaling van de m.f. in de onderlinge afstanden van meerdere punten aanmer kelijk vereenvoudigen (zie Jordan I, 1920, blz. 97)de gegevens voor de foutenellipsen tenslotte, worden ge makkelijk berekend met behulp der gewichtsgetallen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 47