103 Resumeerende Na opschuiving van het papier tot een voorgaande reciproke-normaalvergelijking, worden de termen van den len regel vermenigvuldigd met de correspondeerende ter men der reciproke-normaalvergelijking. Het door optel ling verkregen bedrag wordt op den len regel links naast der reeds bepaalde getallen geschreven en eveneens op de plaats, die daarmede symmetrisch is, ingevuld. Dan worden de termen van den 2en regel evenzoo vermenig vuldigd en het door optelling verkregen bedrag op den 2en regel links naast de reeds bepaalde getallen geplaatst enz. Door de symmetrische invulling ontstaat tenslotte een laatste regel, welke op z'n beurt met de termen der reciproke-normaalvergelijking vermenigvuldigd en opge teld bij de kwadratische term der reciproke-normaalver gelijking -enz. het kwadratische ge- J V [aa] [bb i] [cc2] wichtsgetal samenstelt. De bepaalde gewichtsgetallen worden gecontroleerd door substitutie in de gewichtsvergelijkingen. Deze systematische methode van oplossen zal na eenige oefening zonder moeite zijn toe te passen, ook bij een groot aantal normaalvergelijkingen. Tenslotte wordt hier nog opgemerkt, dat, wanneer het ons alleen te doen is om de kwadratische gewichts getallen, de niet-kwadratische slechts worden berekend en ingevuld, voor zoover ze benoodigd zijn voor de samen stelling der kwadratische gewichtsgetallen. Zoo kan in ons voorbeeld de berekening van Qbd en Qtc veilig achterwege blijven, aangezien in de normaalvergelijking blijkt, dat 77-™ en 7TN O zijn en dus de samenstelling [bb 1J [bbl] van het kwadratische gewichtsgetal Qbb niet beïnvloeden. H. MASSIER.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 52