106 UIT DE PRACTIJK. 1. Strookreserveering en meetbrief wijziging. Nog altijd heeft het Kadaster bij grondaanvragen een passieve rol te vervullen, hetgeen zeer jammer is, daar ka dastrale voorlichting dikwijls kan leiden tot bespoediging van de afdoening der aanvragen om een rechtstitel. Het is begrijpelijk, dat de Commissie van Onderzoek, die in de meeste gevallen slechts bestaat uit ambtenaren met weinig of geen technisch inzicht en ervaring niet dadelijk een bevredigende oplossing weet voor de technische pro blemen, die zich bij het terrein-onderzoek kunnen voor doen, of de oplossing veel te ver zoekt. Eveneens moet worden toegegeven, dat een volmaakt oordeel in zake de toepassing van de agrarische bepalingen en de daaruit voortvloeiende consequenties zeer zeker ligt op den weg van den Landmeter van het Kadaster, die door zijn op leiding en ambtservaring de technische en agrarische samenhang der materie uiteraard immer scherper voor oogen heeft dan eenig ander. In verband met bovenstaande bespiegeling brengen wij een interessant geval uit de practijk naar voren; de gevoerde correspondentie, die wij eenigszins beknopt hier onder zullen weergeven is ontleend aan het archief van het Kadasterkantoor te Batavia. Een der Assistent-resi denten schreef den Bewaarder de navolgende brief: „Onder aanbieding van een meetbrief ddo. 31 October 1929 No. 580 heb ik de eer UWelEdelGe- strenge beleefd het navolgende mede te deelen. In het besluit van den Directeur van Binnen- landsch Bestuur dd. 22 Februari 1929 No. A 7/5/20 waarbij dit perceel aan J. F. Gersen voorloopig in kleine landbouw-erfpacht is toegezegd, is als voor waarde gesteld, dat de over de gronden loopende ge-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 55