114 soneel, dat niet uitsluitend een administratieve bestem ming heeft, doch dat ook de technische samenhang der adviezen van de verschillende diensten volkomen beseft en die adviezen naar behooren ten uitvoer weet te bren gen. Dit centrale lichaam vormt als het ware de schakel tusschen de diverse diensttakken en zal, als het volkomen voor haar taak berekend is, paal en perk weten te stel len aan de technische conflicten, die bij grondafstand zouden kunnen ontstaan. Wij voorspellen, dat conflicten en misverstanden tot het verleden zullen behooren, indien aan het Kadaster medezeggingschap wordt toegekend in agrarische aangelegenheden. Het hier naar voren ge brachte voorbeeld moge pleiten voor de wenschelijkheid van zoodanige maatregel. E. C. BRANGERT. De geachte lezers zullen bovenstaande artikelen met belangstelling en waardeering hebben gevolgd; wij zullen later hierop terug komen. Red. IETS OVER PLAATSELIJKEN TIJD. De heer R. Montigel geeft in zijn declinatiestaat de tijdcorrecties aan van slechts een twintigtal plaatsen in geheel Nederlandsch-Indië. Welke correcties moet men nu aanbrengen voor andere plaatsen in de Buitenge westen Onze berekeningen geschieden meestal tot in tiende minuten nauwkeurig: de maximumfout kan men derhal ve op 0',05 stellen. Het grootste declinatieverschil per etmaal bedraagt 23',8 (zie de zonsdeclinatietabel 1929 tusschen 17 en 18 Maart en van 1930 tusschen 20 en 21 Maart)de groot ste fout, die men dus in de tijd mag maken is 0,0021 etmaal, hetgeen overeenkomt met 3,024 23,8

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 63