119 Bij gebruik van de oude zonsdeelinatie-tabellen is het eenvoudiger om het lengteverschil van 7 uur 19 minuten, afgedrukt in de betreffende kolom van form. 50b, te wij zigen in het lengteverschil van de plaats, waar de plaat selijke tijd wordt vastgesteld, instede van steeds den op genomen tijd een correctie te moeten geven. Voor alle waarnemingen, verricht met Padangtijd, kan men dus als lengteverschil aanhouden 6 uur 41 mi nuten of, (zie strook 5), 6 uur 43 minuten. Volledigheids halve is daarom bij bovenstaande staatjes nog een kolom ingeruimd voor de correctie van Greenwichtijd (lengte verschil, uitgedrukt in tijdseenheden). De tabel van Montigel kan men ook gebruiken voor plaatselijken tijd. Op hetzelfde oogenblik, dat de M. J. T.-klok 7 uur aanwijst, zal de plaatselijke-tijd-klok b.v. te Menado (zie strook 21) 8 uur aanwijzen. Voor alle plaatsen in strook 21 heeft men dus eenvoudig de tijdstippen 7 uur voor middag en 5 uur namiddag te wijzigen in 8 uur voor middag en 6 uur namiddag. Voor de strooken 1, 6 en 16 heeft men respectievelijk de tijdstippen 6 uur, 6 uur 30 minuten en 7 uur 30 mi nuten voormiddag en 4 uur, 4 uur 30 en 5 uur 30 minu ten namiddag. Voor de andere strooken is het niet aan te bevelen de tijdstippen te wijzigen, aangezien men dan geen ronde getallen verkrijgt. Wel kan men den plaatselijken tijd van een bepaalde strook een zoodanige correctie geven, dat men den plaatselijken tijd van een der strooken 1, 6, 16 of 21 verkrijgt (strook 11 is de strook van den „plaat selijken" M.J.T.). Ambon b.v. ligt in strook 23; nu gaat men voor de berekening van de declinatie niet uit van het tijdstip 7 uur M.J.T., maar 8 uur Menadotijd. Waar Ambon oostelijker ligt dan Menado, heeft men slechts de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 68