58 Onder de talrijke meetinstrumenten moeten voor namelijk geroemd worden de prismatische theodolieten, welke een geweldige ommekeer en mechaniseering in hoekmetingen teweeg gebracht hebben, en in het bijzon der die van Wild, die behalve door hun compacten vorm en de zeer soliede bevestiging der prisma's, welke vóór de aflevering beproefd wordt door het instrument in alle mogelijke standen gedurende een half uur in een z.g. schudtrommel te plaatsen, uitmunten door helderheid van lenzenmateriaal, welke, zooals de practijk uitgewezen heeft, niets inboet van zijn voortreffelijkheid door lang durige klimatologische invloeden in de tropen in tegen stelling met de Zeiss-lenzen. Bij het bezoek aan deze firma werd door mij gewezen op de onbruikbaarheid voor de tropen hunner prisma's, welke bij dagelijksch gebruik na een jaar reeds zoodanig dof zijn geworden, wellicht tengevolge van een onjuist loodgehalte, dat zij naar de fabriek teruggezonden moe ten worden ter reparatie. De bij het Kadaster slechts twee in gebruik zijnde dergelijke theodolieten moeten geregeld een soortgelijk proces ondergaan en zullen dientengevolge kostbaar blijken te zijn, waarom de aanschaffing van meerdere Zeiss-instrumenten moet worden ontraden. Het nadeel der Wild-kijkers is evenwel, dat voor de buizen aluminium wordt gebezigd, hetwelk in de tropen verpoedert; bij bestelling ware derhalve als voorwaarde een koperen montuur te stellen. B. Onder de vele tentoongestelde instrumenten vie len verscheidene bekende op, welke een kleine verbetering in de constructie hadden ondergaan zonder aan het we zen der zaak iets af te doen, b.v. het prisma, de rolpla- nimeter met langeren voerarm en de schijfplanimeter welke bekende voordeelen deze planimeters ook mogen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 7