59 hebben, voor het Kadaster zijn zij overbodig, daar de meeste oppervlakten door berekening worden gevonden en voor de overige met den compensatie-planimeter van Coradi bevredigende resultaten worden verkregen. En- zelfs gezocht en onpractisch, zooals de electrische ver lichting der randverdeeling bij de Zeisstheodolieten; deze instrumenten zouden evenwel bij mijnmetingen goede diensten kunnen bewijzen. De toestellen ter mechanische reproduceering van kaarten, o.a. die van Füssli te Zürich, kunnen niet aan bevolen worden wegens de in Indië spoedig intredende onbruikbaarheid door het hard worden van de caoutchouc der ballonspuiten, slangetjes en het dekkleed en de moei lijkheid ter verkrijging van constant electrisch boog licht. Veel goedkooper en eenvoudiger is de reproducee ring van het kaartenmateriaal zooals die toegepast wordt bij de firma Ahrend Zoon en hieronder nader beschre ven zal worden. De horizontale latten en de Dieperink-tranversaalba- ken voor afstandmeting zijn practisch niet geschikt voor Indië, de eerste niet door de moeilijkheden, verbonden aan de opstelling in dichtbegroeide en woeste terreinen, voor welker opmeting bijna uitsluitend de afstandmeters ge bezigd worden, en de laatste niet door de ingewikkelde aflezing, de ontoereikendheid hiervoor der bij het Ka daster in gebruik zijnde Hildebrand-theodolieten en de onmogelijkheid om het over den ganschen Archipel ver spreide Inlandsch personeel de noodige bedrevenheid in dit opzicht bij te brengen. Verder dienen vermeld te worden de theodolieten met ettelijke horizontale en verticale draden, voor oorlogs doeleinden bestemd; 40 van deze instrumenten worden in de vuurlijn geplaatst om de uitwerking van het Shrap- nell-geschut te kunnen nagaan. kele uitvindingen waren uit

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 8