60 De kaarten, zoowel vlakke als en relief, hoe interes sant en wetenschappelijk deze ook mogen zijn, maken een tentoonstelling hiervan niet beslist noodzakelijk; publi ceering van de eerste in een tijdschrift zou zelfs meer ef fect sorteeren wegens de mogelijkheid tot grondiger be studeering. Tot de meest belangwekkende kunnen o.a. ge rekend worden de lengteprofielen van Rijn en Rhöne, de grafische voorstelling der verandering van het gemid deld zeepeil in Frankrijk van 1851 tot 1930 en de triangu- latiekaart van Polen. Het grootste gedeelte der beschikbare ruimte werd uit den aard der zaak ingenomen door Zwitserland, ter wijl Duitschland en Frankrijk ook ruimschoots vertegen woordigd waren. Het minste materiaal was geleverd door Noorwegen en Nederland, welk laatste land slechts een paar kaartjes van den heer Boer op luchtphotogram- metrisch gebied had ingezonden. Het systeem Boer bestaat voornamelijk hierin, dat men de opnamen uit vliegtuigen benedenwaarts doet plaats hebben en daarbij van de landstreek serie-opna men verricht, welke elkaar gedeeltelijk bedekken. Aangezien loodrechte opnamen in de practijk veelal onmogelijk zijn, is een werkwijze ingevoerd en zijn hulp instrumenten aangebracht, welke het mogelijk maken de helling en de kanteling van de fotografische plaat vast te stellen, waardoor de kaarten volgens eenvoudiger pro cédé worden samengesteld. Aangezien de kadastrale techniek zich hoofdzakelijk bepaalt tot het cijfermateriaal en de kaarten daarbij als aanvullingsgegevens kunnen worden beschouwd, zoomede in verband met andere fac toren, ligt het niet op den weg van het eigendomskadas ter in Indië de fotogrammetrische werkwijze in te voeren. Van de verschillende papiersoorten verdient in het bijzonder melding te worden gemaakt van het z.g.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1931 | | pagina 9