15 maanden October Februari.) Om deze redenen moest dain ook de voorkeur worden gegeven aan oriënteering van het net door middel van ster-waarnemingenDaar deze metingen natuurlijk na zonsondergang moesten geschieden, werd gebruik ge maakt van een theodoliet met electrische verlichting van horizontale en verticale rand en kruisdraden. Het vizier kon voldoende zichtbaar worden gemaakt door het te beplakken met strookjes wit papier, men zou hiervoor ook fosfor of lichtgevende verf kuinnen ge bruiken. De richtpunten werden kenbaar gemaakt door car bidlampen, van de soort als de ouderwetsche auto-lan tarens, welke waren voorzien van een zeer eenvoudige centreer-inrichting. Deze „Signalisirung" bleek tot een afstand van 10 K.M. geheel voldoende, doch van een van de beide te bepalen lijnen, welke zeer moerassig gebied passeerde, was het signaal slechts gedurende de eerste uren na zonsondergang goed zichtbaar. Later was het licht door den opstijgenden nevel zeer moeilijk of zelfs geheel niet te zien. De andere lijn liep over een meer boschachtige streek en een bebouwd stadsgedeelte. Mogelijke verwarring met andere stadslichten kon worden voorkomen door op het richtpunt van deze lijn twee lampen boven el kaar te plaatsen, beide centrisch. Formulesetc. Alvorens nadere mededeelingen volgen over de methode van werken, wordt een zeer beknopt overzicht gegeven van de voornaamste formules en begrippen, die zullen worden gebruikt. Overigens moge worden volstaan met een verwijzing naar de uitgebreide lite ratuur over dit onderwerpmen zie b.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 14