45 voor het oprichten van een hotel, een sociëteit enz.), waardoor de grant natuurlijk niet die waarde heeft, die ze zou hebben zonder die beperkende voorwaarde. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat het grantrecht niet beantwoordde aan het doel, een onbetwistbaar recht op den grond te verleenen. Uit de verschillende rapporten in den loop der jaren bij de Regeering ingediend, bleek Haar dat het noodzakelijk werd een andere regeling tot stand te brengen. Zoo kwam tenslotte in' 1915 bij Staats blad No. 474 de bepaling, dat de uitgifte van inlandsch erfpachtsrecht voor huizenbouw grantrechten) aan niet- inlanders als zoodanig tot het verleden zou behooren en de Zelfbesturen voortaan een recht van opstal zouden verleenen dat door openbaarmaking in de registers ter griffie van den Raad van Justitie in aard en omvang met het westersch opstalrecht gelijk zou staan. Het recht van opstal wordt verleend onder nadere goedkeuring van het Hoofd van Gewestelijk Bestuur en zoodra deze goedkeu ring verkregen is, bestaat het recht. De inschrijving bij den Raad van Justitie, die binnen een bepaalde termijn moet geschieden, is meer van formeelen aard, zoodat ook niet zcoals in rechtstreeks bestuurd gebied comparitie van beide partijen noodig is. Door deze inschrijving is echter het recht nu identiek gewerden met het opstalrecht volgens het B.W. Het kan met hypotheek bezwaard worden en heeft overigens geheel het karakter van een zakelijk recht. Verhypothekeeren van grantrechtcn is daarentegen niet mogelijk en wel om de volgende redenen. 1. niet uitgemaakt is of het recht roerend dan wel onroerend is, zoodat zoowel pandrecht als hypotheekrecht op grants niet verleend kunnen worden. 2. registratie bij den Raad van Justitie, zooals bij gewone zakelijke rechten, heeft niet plaats.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 10