46 dwongen er toe gekomen de termijn, bij Staatsblad 1927 No. 522 gesteld tot ultimo 1931, te verlengen met 2 jaar. Hiermede was een beslissing genomen op het door de Handelsvereeniging Medan ingediend verzoekschrift, v/aarover in den aanhef van dit artikel is gesproken. Het verzoek om bij omzetting van grant- in zakelijke rechten vrijgesteld te worden van het betalen der daarvoor ge woonlijk verschuldigde kosten was daarentegen bij de Regeering niet voor inwilliging vatbaar. Het tweede verzoekschrift ingediend door eenige grant- houders via het notariskantoor Dijkstra, ging echter veel verder. Men verzocht behalve vrijstelling voor de kosten van inschrijving bij conversie in zakelijke rechten, tevens vrijstelling gedurende de eerste tien jaren van het betalen van verponding. Hierop heeft de Regeering geantwoord dat er geen redenen bestaan om aan deze verzoeken tegemoet te komen. Wij constateeren hiermede, dat, hoe zeer wij de beslissing der Regeering hebben te respectee ren, de toestand er niet beter op zal worden. De weg die men thans volgt bij het beleenen van grant- rechten komt in vele opzichten overeen met de hiervoren beschreven eerste handelwijze. Men verkoopt zijn rechten op den grond met het recht van wederinkoop. Het perceel wordt in huur aan den verkooper afgestaan, die voor de stipte voldoening der huurpenningen moet zorgdragen. Bij het in gebreke blijven van het betalen der huur vervalt het recht tot wederinkoop. Hiermee zijn dus de bezwaren (verlies van preferentierechten bij executie) voor de crediteuren weggenomen, doch zullen de grant- houders (debiteuren) weer in een minder gunstige positie komen. Het wil mij voorkomen, dat dit de beste weg is die men kan inslaan. Het grantrecht is nu eenmaal een min derwaardig recht en al heeft het in de praktijk de eigen schappen van een zakelijk recht, het gaat niet aan het

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 13