48 men „gemeentegrants". Later kwam men van deze bena ming „gemeentegrants" zooveel mogelijk terug. De oude benaming Controleursgrants, Delimaatschappij grants werd toen weer in eere hersteld. De Gemeente liet zich hierbij leiden door de overweging dat het verleenen van nieuwe grantsoorten niet tot hare bevoegdheid behoorde en trouwens het op den ouden voet uitgeven van grants (inlandsch erfpachtsrecht voor huizenbouw) aan niet- inlanders sedert 1915 (Staatsblad 1915 No. 474) was komen te vervallen. Behalve bij splitsingen zorgde de gemeente ook bij samentrekking van verschillende grants voor de afgifte van een nieuw bewijs. Een punt van overweging maakte hierbij uit welke tijdsduur men aan de samengetrokken grant moest geven. Stel de grants A, B en C, die over Tj, T2, T3 maanden komen te vervallen en een opper vlakte hebben van P, Q en R M2. De tijdsduur voor de samengetrokken grant (opper vlakte S) wordt dan uitgedrukt door de volgende formule T1XP T2XQ+T3XR amaanden. S Een andere soort bewijzen op grond die te Medan in omloop zijn, zijn de „soerat keterangan". Het bleek n.l. dat er te Medan ook op de aan de gemeente in eigendom overgedragen gronden zeer veel gronden in het bezit van inlanders waren, waarvan nimmer een grantakte was opgemaakt. Meestal bezat men echter wel het een of ander geschrift waaruit die rechten voortsproten. Om aan dezen toestand een einde te maken, werd door de Gemeente de medewerking van den Sultan ingeroepen in dergelijke gevallen. Zoodoende ontstonden deze verklaringen waarbij de sultan erkende dat het recht reeds van vroeger (vóór 1919) bestond. We zullen ons artikel besluiten met een overzicht te geven van het aantal overschrijvingen der grants in de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 15