54 rasteringen voor, die aan het uitzicht weinig of geeii afbreuk doen, en kan men in de steden de polygoon- punten op balkons e.d. kiezen, (wat geen bezwaar is door de indirecte afstandsmeting) zoodat men toch over het vereischte uitzicht beschikt en over schut tingen e.d. heen kan kijken, hier zijn de afscheidingen als levende heggen, bamboepagers e.d. niet zoodanig-, dat men met weinig veelhoekspunten kan volstaan. Dus is ook meer werk noodig. Waar men bovendien in het algemeen geen standplaats kan kiezen op de daken van Europeesche huizen hier, de balkons daar bij ontbreken, en in de Chineesc'he kamp dergelijke plaatsen niet betrouwbaar zijn, is ook deze mogelijk heid om het noodige uitzicht te verkrijgen te niet gedaan. Over de vereischte nauwkeurigheid kan men op merken, dat bij de tegenwoordige tachymeterinstru- menten ook fijner verdeelde en dus ook meer inge wikkelde afleesbaken noodig zijn. De afleesbaken, zooals die, welke gebruikt worden bij erfpachtsme tingen, voldoen niet aan de eisehen van nauwkeurig heid voor eigendomsmetiiiigen, terwijl de invoering van de bij de instrumenten behoorende baken, of de baken van Prof. Dieperink, hier op practische be zwaren stuit. Door de tropische flora en de hier gebruikelijke afscheidingen wordt ook een argument der voor standers van de voerstraalmethode ontzenuwd, n.l. dat de polygoonpunten bij deze methode gemakke lijker te kiezen zijn, dan wanneer ze voor de meet lijnenmethode bepaald moeten worden. Er kan toch niet gezegd worden, dat het economischer is, een eenvoudig vierhoekig perceel, waar men door de sterke begroeiing een polygoon om heeft moeten leggen, op te meten volgens de voerstraalmethode, dan vol gens de orthogonaalmethode (dus met meetlijnen).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 21