58 zoo goed als geen proeven zijn genomen met dubbel- beeld-tac'hymetrie, zal men goed doen, de aankomst af te wachten van de Bosshardt-Zeiss tachymeter, die waarschijnlijk binnen afzienbaren tijd zal arri- veeren, en waarmee dan onderzoekingen op dat gebied gedaan zullen worden. Wel kan er reeds op gewezen worden, dat de differentiaalrefraktie hier een buitengewonen invloed zal blijken uit te oefenen, zoodat alleen op enkele uren van den dag gemeten zal kunnen worden, wil men goede resultaten verkrijgen. Bij metingen in Wageningen is gebleken, dat de ondulatie niet zoo belemmerend werkt bij dubbel- beeldafstandsmeting, als men wel denkt, immers stre pen en baakverdeeling trillen vrijwel gelijk. Over de kwestie, welk instrument zich het best leent voor metingen volgens de voerstraalmethode valt nog niets te zeggen, daar we voor Indië iniet over praktische gegevens beschikken. W. Musil schrijft daarover (voor het gebruik in Europa) in het Schweiz. Zeitschrift für Vermessungswesen und Kulturtechnik 1930, Nos. 6 en 8 „Eine Untersuchuing über die relatieve Wirtschaftlichkeit bei der optischen Detail- aufnahme," dat de absolute economie der werkwijze behalve door factoren als: aanleg der polygoonnetten, routine van waarnemer en hulppersoneel, atmosferi sche toestand, bureauwerk -ten sterkste beïnvloed wordt door de economie der instrumenten. Hij beveelt dan aanhet Wildinstrument in steil terrein met weinig details, het Bosshardt-Zeissinstrument in vlak en ook steil terrein met veel details. Resumeerend kunnen we dus zeggen, dat de voer straalmethode in Indië weinig toekomst heeft. Voor erfpachtsmetingen is de tegenwoordige methode econo mischer, daar bij erfpachtsperceelen de grenzen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 25