61 2e een verkeerde manipulatie als b.v. het abusief in drukken van de toets voor negatieve bewerkingen (sub tract) te herstellen (release toets). Bij de Astra is hiervoor slechts één handle aanwezig. Hoewel dit in speciale gevallen voordeelig kan zijn (zoo is b.v. een foutief negatief getal hiermee met één hand beweging uit de machine te halen, terwijl bij het bovenbedoelde Amerikaansche systeem twee bewegin gen noodig zijn t.w. release en correction) toch moeten we ook op een klein nadeel van het Astra-systeem wijzen. Vooral bij groote getallen is het dikwijls ge makkelijk, wanneer een der laatste cijfers foutief is aangeslagen, met de back-spacetoets dit cijfer te doen verdwijnen en het juiste cijfers te tikken. Weliswaar is de correctie-handle van de Astra voor deze be werking niet geheel ongeschikt, echter blijkt het niet zoo eenvoudig, het getal cijfer voor cijfer te doen verdwij nen en men zal liever het geheele getal opnieuw tikken. Het ontbreken van een z.g. non-print-toets bij de Astra, kan voor onze bewerkingen nauwelijks als een nadeel aangemerkt worden. Toetsen voor vermenigvuldigen (multipl.), het niet- optellen van getallen totaal (S) en subtotaal (Z), komen overeen met die der tot heden gebruikte Ameri kaansche machines. Een bijzonderheid van de Astra is verder, dat alle negatieve getallen in rood op papier verschijnen, hetgeen het opsporen van teekenfouten vergemakkelijkt. De totalen en sub-totalen zijn door hun aanduidingen en O ten allen tijde te onderscheiden van de overige getallen (de Amerikaansche machines geven geen verschil tusschen negatief-totaal en negatief-sub-totaal Niet te onderschatten voordeelen zijn voor ons (speciaal wat betreft het machinaal optellen van hoeken) de capaci teit van 10 cijfers en de mogelijkheid om 2 of 3 nullen tege lijk aan te slaan. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken;

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 28