40 ving in de openbare registers b.v. had niet plaats en wel voornamelijk omdat de sultan het beneden zijn waardig heid achtte persoonlijk dan wel door middel van een gemachtigde voor den Raad van Justitie als partij te verschijnen. Het gevolg was een onvoldoende registratie, terwijl ook aard en omvang van het recht twijfelachtig waren. Zoo is zelfs tot op heden niet uitgemaakt of het recht roerend dan wel onroerend is. Dit zal buitenstaanders vreemd in de ooren klinken. Doch als men bedenkt dat het grantrecht in het B.W. nergens is omschreven, zal men begrijpen dat het niet, in ieder geval moeilijk, uit te maken is of men te doen heeft met een persoonlijk dan wel een zakelijk recht op den grond. We zullen later zien welke moeilijk heden hiervan het gevolg waren. De grantrechten onderscheidt men nu in: 1. Controleursgrant. 2. Sultansgrant 3. Delimaatschappijgrant (iets specifieks voor Medan). We zullen iedere categorie nader beschouwen. 1. Controleursgrants. Controleursgrants waren rechten verleend aan allen, die geen sultansonderdanen (dus niet van de oor spronkelijke bevolking afstammendejwaren, i.e. Europea nen, vreemde Oosterlingen en inlanders-niet-zelfbe- stuursonderdanen. Zij ontleenen hun naam aan het feit, dat deze rechten geregistreerd werden ten betrokken controleurskantore, zoowel bij inschrijving als bij overschrijving. Dit voor schrift dankte zijn ontstaan aan de behoefte om aan de rechten der granthouders meer zekerheid te verschaffen. Om meer orde te scheppen in het verleenen der grant rechten aan niet-Inlanders had het Europeesch Bestuur bepaald, dat bij verleening van het grantrecht goedkeu ring van het Hoofd van Gewestelijk Bestuur noodig was.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 7