41 Daarna moest bij den betrokken Controleur in een daartoe bestemd register inschrijving plaats hebben. Deze registratie, ook voor alle transacties van grant- rechten, wilde men van bestuurszijde bindend voorschrij ven, zonder dewelke het bestaansrecht van de grant zelfs aanvechtbaar zou zijn. De Regeering kon zich in hoogste instantie echter met deze zienswijze niet vereenigen. Zij vreesde moeilijkheden in geval granthouders nalatig bleven. Zij constateerde dan ook dat een dergelijke regis tratie geen wettelijk voorzien voorschrift was, doch slechts een uitvloeisel van de bestuurstaak om meerdere zeker heid te verschaffen. Voor insiders is een dergelijke hou ding zeer begrijpelijk. Immers de verhouding tusschen Europeesch gezag en Zelfbesturen is vastgelegd in de z.g. politieke contracten en dus van zeer delicaten aard. Anderzijds was echter het gevolg hiervan dat grant- rechten toebehoorende aan inlanders-niet-zelfbestuurs- onderdanen, gemakkelijk in handen van niet-Inlanders konden komen. Dergelijke overdrachten werden zelfs meermalen ten betrokken controleurskantore gesanctio neerd door middel van registratie, ondanks het verbod van bestuurszijde dat een dergelijke vervreemding niet toegelaten was. 2. Sultansgrants. Deze grants werden door het Zelfbestuur verleend aan inlanders die tot de Zelfbestuursonderdanen behooren. Zij raakten ten nauwste het karakter van het Bataksch adatrecht. Zoo was transactie niet mogelijk zonder toe stemming van den sultan. Ze ontstonden voornamelijk in de groote nederzettingen, waar langzamerhand de behoef te zich deed gevoelen een schriftelijk bewijs te hebben van verkregen grondrechten, teneinde overdracht te ver gemakkelijken. Deze bewijzen (brieven van grondbezit) hielden in: een erkenning door den sultan (bij de Batak- sche gemeenschap het oeroenghoofd) van de aan een

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 8