42 bepaald persoon toebehoorende gebruiksrechten op den grond en konden onder goedkeuring van den sultan (c.q. oeroenghooifd) gebruikt worden tot overdracht der rechten. Vooral in de grootere nederzettingen met hun hetero gene bevolking loste het Bataksch dorpsverband zich geleidelijk op en kon de invloed van den sultan ten koste van het oeroenghoofd zich steeds meer doen gevoelen. Zoodoende ontstonden dus de z.g. sultansgrants, waarbij de sultan het gebruiksrecht verleende onder voorwaarde dat bij kennelijk verlaten van den grond het recht terug viel aan het Zelfbestuur. Overdracht aan derden was zonder toestemming' van den sultan niet mogelijk. (Hier aan is echter meermalen de hand niet gehouden). Regis tratie van deze rechten geschiedde bij de betrokken kera- patans (inlandsche gerechtshoven). Gewoonlijk werd geen hasil tanah (jaarlijksche pachtsom) geheven, zooals bij Controleursgrants, doch bij overdracht betaalde men bij wijze van overschrijvingskosten 5% of 10% van de koopsom al naar gelang overdracht plaats had op sultans- onderdanen dan wel inlanders-niet-zelfbestuursonder- danen. 3. Delimaatschappij grants. Zij danken het ontstaan aan het feit dat aan de Deli- Maatschappij door den Sultan en diens Rijksgrooten bij de z.g. „Grant nommer een" het erfpachtsrecht was gegeven op een stuk grond te Medan voor landbouw doeleinden en huizenbouw, terwijl tevens hierbij vergun ning was verleend, om het perceel in kleinere deelen te splitsen en met hetzelfde doel aan derden (onder-grant- houders) af te staan. Deze ondergrants waarvan de registratie plaats had ten kantore van de Deli Maatschap pij, vervallen zoodra „Grant nommer een" ophoudt te bestaan (ultimo 1969). Het eigenaardige is dat vaak deze grants verleend werden met een bepaald doel (b.v. speciaal

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 9