75 gronden overtuigd kan zijn van de afwezigheid van storende ertslagen) als principe aan te nemen, dat azimuths slechts afgeleid worden uit zonswaarnemingen en hoeken. In dit speciale geval wijt ik de oorzaak der miswij zingen aan uitgestrekte verwijderde ertslagen met hoog ijzergehalte, krachtig genoeg om op groeten afstand hunne uitwerking op de naald te doen gevoelen zoodat de kleine verplaatsing van de boussole bij het betrek ken van een ander standpunt geen noemenswaard ver schil in de aflezingen geeft. De typische verschillen in de azimuths heen en terug, die zich voordoen bij metingen langs bergrivieren (meegevoerde ertsblokken) zullen in vele gevallen met behulp der methode van der Tas wel te corrigeeren zijn, doch onaangename verrassingen zijn geenszins uitgesloten. Volledigheidshalve vermeld ik nog dat in de Ma- rantjar meting de hoeken ook met behulp van nonius II afgelezen werden nadat het instrument 120° was omgezet. Plasman. DE TOEPASSING VAN DE METHODE DER KLEINSTE VIERKANTEN. Gedurende de laatste jaren vindt de foutenvereffe- ning en speciaal de Methode der Kleinste Vierkanten bij het Kadaster hier te lande meer en meer ingang. Dit valt zeker te prijzen, want in vele gevallen is het de methode om, waar men heeft te maken met over tollige waarnemingen, tot de meest waarschijnlijke uitkomst, dus het gunstigste resultaat, te geraken. Het ligt nu in mijin bedoeling om aan te toonen, dat die methode niet deugt voor alle gevallen en aan te geven, waar ze wel dan niet toegepast kan worden, want maar al te vaak leeft men in de naïeve veronder-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 13