101 boven het door een ingemetseld ijzeren boutje aange geven centrum. Een locale driehoeksmeting tenslotte leverde de elementen voor het overbrengen van de buitenwaartsche richtingen naar het centrum over een lineaire excentriciteit van bijna 52,5 meter! Vain de overige vierde orde-punten, die, zooals gezegd, slechts als richtpunt werden gebezigd, is er één identiek met de stang op den toren van „Aneta" (hoogte 28 m) Twee andere punten zijn de fabrieksschoorsteenen, resp. 45 en 35 m hoog, van de Gasfabriek en de Bataviasche Verkeers Mij. Deze (ijzeren) schoor- steeinen zijn op verschillende hoogten vastgezet d.m.v. staaldraden. Hoewel op het oog deze stations eenigs- zins onzeker lijken werden toch bevredigende resul taten verkregen. Voor de laatste vier quartaire punten waren bamboe-constructie's noodzakelijk daar geen bestaande voorwerpen aanwezig waren waarop gericht zou kun nen worden. Een van deze stations, „Menteng", is een driezijdige pyramide („Dreibocksignal") waarvan de ribben door horizontale dwarsstijlen op onderlinge afstanden van 1,5 m en door kruisstijlen zijn ver sterkt (zie fig. 6). Boven den top, op 9 m hoogte, steekt een verticale centrale as uit van 6 m, dus tot een totale hoogte vain 9,5 -f- 6 m. De drie andere bamboe-signalen „Tandjong Grogol", „Djembatan me- rah" (zie fig. 7) en „Struyswijk" zijn vierzijdige pyramiden van een soortgelijke constructie en met hoogten van resp. 20 -f 525 -(- 5en 26 4 meter. Een onderzoek naar de stabiliteit van deze pyra miden zal in een volgend artikel worden behandeld. Gegevens aangaande den bouw en de kosten van de in het voorgaande beschreven bamboe-constructie's treft men aan in onderstaande tabellen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 16