103 DE WATERPASSING VAN BATAVIA. Ten behoeve van den dienst der Gemeentewerken van Batavia, werd aan de triangulatie een water passing verbonden, om de hoogte vain de kadaster pilaren ten opzichte van het waterpasnulvlak te bepalen. Hoewel waterpassen niet tot de dagelijksche werkzaamheden van den landmeter van het kadaster behoort, lijkt het mij toch niet ondienstig in ons tijd schrift een overzicht te geven van de werkwijze en de bereikte resultaten bij de waterpassing van Batavia. Het waterpasnulvlak is hetzelfde, als dat, gebezigd door den Top. Dienst bij de nauwkeurigheidswater passing van Java, namelijk het bovenvlak van de rechthoekige koperen bout in de kademuur bij de zelf- registreerende peilschaal te Tandjong Priok. Voor de aansluiting werd gebruik gemaakt van de waterpas- merken van den Top. Dienst, die over de heele stad verspreid zijn. Verschillende vaste punten van den T/D waren echter wegens verzakking onbruikbaar, waarop ik nog nader terugkom. De primaire waterpassing bevat de K. P. s langs de meeste hoofdwegen van Batavia, Weltevreden en Meester Cornelis en is in 5 groepen vereffend. Aan de primaire punten werden groepsgewijze de secundaire K. P. s aangesloten. In verband met onvoorziene ver zakking, wegverbreeding, verplaatsing bleek een twee de meting noodzakelijk te zijn. Uit de verschillen tusschen eerste en tweede meting zijn misschien glo bale conclusies te trekken aangaande de stabiliteit van verschillende wegen. Betrouwbare gegevens betreffende de beweging van de bodem levert de meting vanzelf sprekend niet op, omdat daarvoor de waterpassing niet nauwkeurig genoeg is. WERKWIJZE. De meting geschiedt met het waterpasinstrument

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 18