104 Hildebrand No. 18325, hoekwaarde van het niveau (1 niveaudeel 2 mm) 15", vergrooting 35 X. Het niveau is vast verbonden met de kijker. De aflezingen geschieden bij inspelend niveau, welke methode, hoewel niet de nauwkeurigste, in verband met zijn smelheid en het te bereiken doel, het beste geschikt is voor de stadswaterpassing. Afgelezen wordt op de gewone baak voor afstandsmeting met centi- meterverdeeling, die ook voor erfpachtsmeting dienst doet. De meting geschiedt uit het midden, waardoor de invloed van straalbuiging en aardkromming evenals de fout in de vizierlijn geëlimineerd worden. Voor controle wordt heen-en teruggemeten terwijl gesloten kringen en aansluitingspunten in voldoende hoeveel heid aanwezig zijn om grove fouten te kunnen op sporen. Er wordt gebruik gemaakt van twee baken, met dien verstande, dat de baak, die in de eene slag voorbaak is, bij de volgende slag achterbaak wordt, terwijl elke trek beëindigd wordt met dezelfde baak, waarmee werd begonnen. Dit systeem is natuurlijk ten eerste practisch en bevordert de snelheid, maar elimi neert ook de nulpuntsfouten van de baken. Geheel juist is dit systeem niet, omdat in elke twee slagen de nulpuntsfout geëlimineerd wordt en alle tusschenpuinten hier berekend moeten worden. In verband met de bereikte nauwkeurigheid zal echter deze fout, die minimaal is, verwaarloosd kunnen worden. Bovendien wordt de terugmeting dusdanig ingericht, dat elke slag, die bij de heenmeting b. v. baak 1 als voorbaak en baak 2 als achterbaak had, met verwisselde baken gemeten wordt (dus 1 als achterbaak en 2 als voor baak), waardoor het gemiddelde van de gemeten hoogteverschillen bevrijd is van de nulpuntsfouten. De afstanden worden door de mantri afgestapt, waarbij een pas op 75 cm wordt gesteld. Deze methode is nauwkeurig genoeg, omdat de afstanden

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 19