112 1.42 mm; m. f. na de vereffening 1.96 mm; nauwkeurigheidswaterp. Remscheidm.f. 2,37 mm; waterpassing' Buitenzorg 7 a 8 mm, alles per dubbel gewaterpaste km. In aanmerking genomen: de gebruikte 'hulpmiddelen en het feit, dat geen bij zondere maatregelen werden genomen ter verhooging van de nauwkeurigheid (baakcorrectie), geven de resultaten van de waterpassing van Batavia zeker reden tot tevredenheid. Bij de aansluiting aan de waterpasmerken van de T. D. bleek, dat verschillende daarvan niet meer betrouwbaar waren. De 'hermeting van kring la. (Mr. Corneüs naar Tg. Priok) toonde destijds (zie jaarverslag T. D. 1927) ook belangrijke verzakkingen aan. Het is ook wel frappant, dat de verstoorde merken (waarvan de onbruikbaarheid of door den T. D. öf bij de waterpassing van het kadaster geconstateerd werd) zich bijna uitsluitend bevinden langs de Priokweg of in Tg. Priok. Het jaarverslag van den T. D. van 1927 merkt in verband hiermede op: „Dat de geheele Priokweg en zijn omgeving zich in een labielen evenwichtstoestaind bevinden en als het ware drijven op een modderlaag was al bekendde invloed daarvan op de hoogteligging, zelfs van be- hooi'lijk gefundeerde gebouwenwordt door deze hermeting wel duidelijk gedemonstreerd". Zooals ik reeds opmerkte, kan men geen conclusies trekken uit deze verschillen aangaande bodembewe- giing, in verband met de te geringe nauwkeurigheid van de waterpassing. Wel geven de afwijkingen eenigszins een beeld, hoe de pilaren zich gedragen op de verschillende wegen. De le meting geschiedde niet, voordat de pilaren een half jaar tijd hadden gehad een vaste stand in te De verschillen tusschen le en 2e meting.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 27