113 nemen. Toch bleken bij de 2e meting nog belangrijke verzakkingen en zelfs stijgingen na de le meting. Op Tanah Abang, langs Molenvliet, O. Tamarinde laan, en op Gondangdia bleken de pilaren verzakt te zijn, terwijl die langs de Tangerangsche weg een stijging vertoonden. Het waterpasinet omvat ruim 4000 punten, waarvan op 1 Juni 1932 berekend waren rond 1600 zoowel le als 2e meting en ongeveer 600 punten alleen le meting. Na medio Juli werd de meting met vier meetploegen voortgezet, zoodat 1 December de meting voltooid was. J. Polman. UIT DE PRAKTIJK. B.K.A.-pilaren zijn door hun zwarte zeer onhan delbaar. Het S. G. van beton en bouwsteen is 2.5 kg dat van kalisteen ruim 3 kg. Het gewicht van zulk een pilaar is dus 900 kg! Het komt voor dat door uitslijping dergelijke pilaren cp het maaiveld komen te staan. Langzaam maar zeker zal in den loop der jaren de ondergrond onder mijnd worden en de pilaar omvallen hetgeen op hel lingen funeste gevolgen heeft. Dit zal in sommige gevallen voor onzen dienst nadeelige gevolgen hébben ik denk daarbij bijv. aan grenspilaren van erfpachts meetbrieven die men als aansluitingspunten wenscht te bezigen. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat dergelijke aansluitingen beduidend uitgebreid moesten worden, omdat de pilaar aan de voet van een helling lag. Het is daarom zaak indien men dergelijke pilaren aantreft, deze in te graven en zoo goed mogelijk tegen verdere afspoeling te beveiligen (bijv. door een ingegraven dam van kalisteenen.) Den mantri's waren hierop te wijzen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1932 | | pagina 28